Dünya'nın teknolojisi... Türkçe

Salı, Ocak 26, 2021
Ana Sayfa Android Android 11 Ön İzleme Sürümü 2

Android 11 Ön İzleme Sürümü 2

Henüz Beta sürümü bile olmayan ancak bazı yeniliklerin entegre edildiği Android 11 sistemin 2. ön izleme sürümüne göz atalım.

Android 11’in erken sürümülerinden 2.si geçtiğimiz günlerde yazılım geliştiriciler için serbest bırakıldı. Henüz Beta aşamasında olmayan Android 11 işletim sistemini Google Pixel 3a cihazıma yükleyerek yeniliklere yakından baktım. Bir kaç değişikliği sizlerle paylaşıyorum.

Bildirim Ekranı

Bildirim ekranının en altına eklenen “Geçmiş” seçeceğiyle, çeşitli sebeplerden gözden kaçan eski bildirimlere ulaşabiliyorsunuz.

Android 11'de geçmiş bildirimler özelliğini gösteren fotoğraf.

Bu özelliği açık ya da kapalı tutmak tercihinize kalmış. Açık hale getirdiğinizde gün içindeki yoğunluk ya da farklı sebeplerden gözden kaçan bildirimlerin listesine buradan ulaşabiliyorsunuz.

Ekran Kaydı Seçenekleri

Bir başka yenilik ekran kaydı fonksiyonuna eklenmiş. 3. Parti bir uygulamaya ihtiyaç duymadan ekran kaydına imkan veren bu özelliği kullananlar ekran dokunuşu ve sesi açıp kapama tercihi yapabiliyorlar. Samsung s20+ incelemem de bahsettiğim ekran üzerinde çizimler yapabilme ve kendi resminizi ekrana aktarabilme özelliği de hiç fena olmazmış.

Face Unlock (Yüz Kilidi)

iPhone modellerinin aksine piyasadaki Android cihazlar yüz taraması yaparak kilit açmak için donanım değil yazılım kullanıyorlar. Bu da zaman zaman bazı güvenlik açıklarına neden olabiliyor doğal olarak. Android 11’de en azından küçük bir iyileştirme diyebileleceğimiz adım atılmış.

Telefon kilidini yüz tanıma ile açmak isterseniz ve cihazın “gözler açık” modunu aktif ederseniz, artık “gözü kapalı” kilit açamayacaksınız. (Ya da siz uyurken birisi cihazınızın kilidini bu şekilde açamayacak 🙂 )

Android 11 özelliği gözler açık yüz kilidi

Yeniden Başlatmama ve Devamlılık

Gece yapılan güncellemeler sonrası cihazın yeniden başlatılması beklenen bir reaksiyon. Arka planda çalışan uygulamalarınız varsa ve cihaz yeniden başlıyorsa bazı şeyler yarıda kalabiliyor -du. Android 11 ile bu tarz güncellemeler sonrası cihaz yeniden başladığında o anda aktif olan uygulamaların tekrar gerekli izinlere kavuşması için cihazın kilidinin açılması gerekmiyor.

Yani güncelleme sonrası arka planda çalışan programlarınız varsa çalışmaya devam edebilecekler.

Ekran Yenileme Hızı Değişkeni

Örneğin cihazınız 60hz dışında 90hz desteği de sağlıyor ve siz bunu ayarlardan seçip kullanıyorsunuz. Fakat kullandığınız uygulamalardan bir tanesi 60hz yerine 90hz tercih etmek ve en iyi deneyimi sunmak istiyor.

Yazılım geliştiriciler sunulan bu yeni API* ile yüksek performans gerektiren uygulama ya da oyunlarını tercihen cihazın yüksek ekran yenileme hızı ile eşleyebiliyorlar.

API: Application Programming Interface kelimelerinin kısa yazılışından oluşur. Türçesi: Uygulama Programlama Arayüzü’dür. Wikipedia’daki açıklaması: “Bir yazılımın başka bir yazılımda tanımlanmış işlevlerini kullanabilmesi için oluşturulmuş bir tanım bütünüdür.”

İlginizi Çekebilir

Android 11 Önizleme Sürümü görüntüsü

Android 11 Ön İzleme Sürümü 2

Android 11'in erken sürümülerinden 2.si geçtiğimiz günlerde yazılım geliştiriciler için serbest bırakıldı. Henüz Beta aşamasında olmayan Android 11 işletim sistemini Google Pixel 3a cihazıma...
iPad Pro 2020 görüntüsü

iPad Pro 2020 Siparişe Açıldı.

Avrupa’da bir süredir piyasada olan ancak Türkiye’ye gelmesi biraz geciken iPad Pro 2020, Apple Store Türkiye üzerinden sipariş edilebilir durumda. 6.399 TL’den başlayan fiyatlarla mağazada...

iPhone SE2 (iPhone 9) Ne Zaman Geliyor?

Evet iPhone 9 ya da Nam-ı diğer iPhone SE2 ile ilgili söylentiler 2 senedir var ve bu cihaza özel bir ilgi olduğu da Kesin....

iOS ve iPadOS 13.4.1 Yayınlandı. FaceTime ve Bluetooth Hataları Giderildi.

Geçen hafta 13.4.5 Beta sürümü geldiğinde hem şaşırmış hem de takip eden günlerde hızlıca küçük güncellemeler alabiliriz demiştik. Bugün o güncellemelerin ilkini telefonlara indirebiliyoruz.  iOS...