Dünya'nın teknolojisi... Türkçe

Salı, Ocak 26, 2021
Ana Sayfa Android Android 11 Yazılım Geliştirici Ön İzleme Sürümü

Android 11 Yazılım Geliştirici Ön İzleme Sürümü

Android 11 Beta’sının Betası diyebileceğimiz ön izleme sürümü yazılım geliştiriciler için kullanılabilir durumda. Ben de bu sürümü Google Pixel cihazıma yükleyerek yenilik ve değişiklikleri aktarmak istedim.

Koyu tema’nın artık zamanlanmış bir şekilde devreye girmesini ya da devreden çıkmasını sağlayabiliyoruz. Bunun için basitçe ekranı aşağı çektikten sonra koyu temanın üzerine basılı tutarak ilgili menüye ulaşıyoruz. Programla başlığı altında Güneşin batışından doğuşuna kadar açık kalır özelliğini seçebilirsiniz. Ya da şu an Türkçeye çevrilmemiş olan Turns on at custom time yani Kişiselleştirilmiş bir Zaman’da aç seçeceğini de devreye sokabilirsiniz.

Denetim merkezine eklenen bir kısayol var, Ekran Kaydı almak isterseniz herhangi 3. Parti bir yazılıma ihtiyaç duymadan ve basit bir şekilde buradan kaydı başlatabiliyorsunuz  . 

Video ile devam etmek isterseniz buyrun 🙂

Sms ve Whatsapp mesajlarınızı Balon şeklinde ana ekranda tutabiliyorsunuz. SMS olarak ya da WhatsApp üzerinden gelen mesajın üzerine basılı tutarak Balon şeklinde gösterilmesini sağlayabilirsiniz. 

Bildirim ekranında farklı uygulamalardan gelen mesajları, sessize alınmışları, ya da sosyal medya uygulamalarından gelen bildirimleri sekmeler halinde listeliyor. 

Geliştirici seçenekleri altında “ekran yenileme hızını göster” menüsü mevcut, bu aktif edildiğinde mevcut ekrandaki yenileme hızını görebiliyorsunuz. (Oyuncular için güzel bir seçenek olabilir, oyun oynarken cihazlarının kapasitelerini test etme şansı bulabilirler)

Bir uygulama ilk kez açıldığında Android 10’a nazaran daha basitleştirilmiş seçenekler çıkıyor. iOS kullanıcılarının aşina olduğu bu seçenekler, Bir kez izin ver, uygulamayı kullanırken izin ver ve reddet şeklinde sıralanmış. Android 10 ve önceki sürümlerde sanırım “her zaman kullan” seçeceği  de mevcuttu, bu kaldırılmış ve bence iyi olmuş.

Paylaşım menüsündeki liste en üstte öneriler ve altta çeşitli programlar şeklinde geliyor. Bu listeden sıklıkla kullandığınız uygulamaları buraya sabitlemek için; Üzerine basılı tuttuktan sonra sabitle başlığına dokunarak belirlenen uygulamaların listede sürekli olarak bu sekmede görünmesini sağlayabilirsiniz.

Android 11’de Pil paylaşımı adlı bir özellik de olacak, uyumlu cihazlarla cihazın pilini paylaşabileceksiniz. Bu cihazlar kulaklık, saat ya da telefon olabilirler. 

Küçük bir dokunuş da bluetooth’a yapılmış, örneğin kulaklığınızı eşleştirdiniz ve müzik dinlemeye başladınız. O esnada cihazı uçak moduna alırsanız, Bağlı olduğunuz kulaklıkla bağlantınız kesilmiyor. Müzik ya da her ne dinliyorsanız dinlemeye devam edebiliyorsunuz.

Cihazlara göre farklılık gösterebilecek bazı özellikler de var. Örneğin Pixel 3a’da görünmeyen ama internette bahsedilen bir özellik de dokunma hassasiyetini yükseltmeyle alakalı. Özellikle ekran üzerinde koruyucu bir malzeme kullanılıyorsa bu özelliğin aktif edilmesiyle daha iyi bir kullanıcı deneyimi ortaya çıkacaktır.

Bunların dışında daha fazla 5G  band desteği, kablosuz ağ ve bluetooth”daki iyileştirmeler ayrıca güvenlik yamaları gibi burada gösteremeyeceğim gelişimler mevcut. 

İlginizi Çekebilir

Android 11 Önizleme Sürümü görüntüsü

Android 11 Ön İzleme Sürümü 2

Android 11'in erken sürümülerinden 2.si geçtiğimiz günlerde yazılım geliştiriciler için serbest bırakıldı. Henüz Beta aşamasında olmayan Android 11 işletim sistemini Google Pixel 3a cihazıma...
iPad Pro 2020 görüntüsü

iPad Pro 2020 Siparişe Açıldı.

Avrupa’da bir süredir piyasada olan ancak Türkiye’ye gelmesi biraz geciken iPad Pro 2020, Apple Store Türkiye üzerinden sipariş edilebilir durumda. 6.399 TL’den başlayan fiyatlarla mağazada...

iPhone SE2 (iPhone 9) Ne Zaman Geliyor?

Evet iPhone 9 ya da Nam-ı diğer iPhone SE2 ile ilgili söylentiler 2 senedir var ve bu cihaza özel bir ilgi olduğu da Kesin....

iOS ve iPadOS 13.4.1 Yayınlandı. FaceTime ve Bluetooth Hataları Giderildi.

Geçen hafta 13.4.5 Beta sürümü geldiğinde hem şaşırmış hem de takip eden günlerde hızlıca küçük güncellemeler alabiliriz demiştik. Bugün o güncellemelerin ilkini telefonlara indirebiliyoruz.  iOS...