Dünya'nın teknolojisi... Türkçe

Salı, Ocak 26, 2021
Ana Sayfa Genel iOS 14 Beta Yayında

iOS 14 Beta Yayında

iPhone kullanıcılarının eli kulağında beklediği iOS 14 resmen tanıtıldı. Kullanıcıları ne gibi yenilikler bekliyor performans nasıl olacak, buyrun beraber inceleyelim.

Widget

iOS işletim sisteminin çıktığı günden beri değişmeyen masaüstü düzeni iOS 14 ile değişiyor. Türkçesi “Araç Takımı” olan Widget simgeleri, ekranın belli bir bölümüne iliştirerek, kolaylıkla ulaşmak isteyeceğiniz bilgileri sürekli göz önünde tutabiliyorsunuz. Bunun için ekranda herhangi bir uygulamaya basılı tutarak ekranı düzenle diyoruz. Ekranın sol üstünde bir “artı” simgesi beliriyor, bu simgeye basarak widget kütüphanesine erişiyoruz. Burada mevcut bir çok seçenekten istediğimizi seçip istediğimiz boyutta ekrana yerleştiriyoruz. Eklenen bu widget’ı yine ekran üzerinde istediğimiz gibi konumlandırabiliyoruz.

Bunlar arasında özellikle “ Akıllı Yığın” olarak adlandırılan widget birçok farklı uygulamayı bünyesinde barındırıyor ve basit bir parmak hareketiyle bunlar arasında geçiş yapabiliyor. Bu yığın üzerinde istemediğiniz bir uygulama varsa o an ekran üzerinde aktif olan özelliğe basılı tutup bu yığın grubunan kaldırabiliyorsunuz. Ya da yığın grubunu düzenle diyerek sıralamayı değiştirebiliyorsunuz. Tahmin ediyorum ileriki güncellemelere direkt olarak bu menüden silinmesine de olanak sağlayacaklardır. Şu köşeye bir adet uygulamayı kaldırma sembolü gelir.

Ekrana eklediğiniz bir widget’in boyutu şu an için maalesef değiştiremiyorsunuz, örneğin ekranın üçte birini kaplayacak şekilde seçtiğiniz bir widget’i küçük versiyonuyla değiştirmek için önce ilkini silmeli sonra da istediğiniz boyutu yeniden seçerek ekrana eklemelisiniz. Bunu da bir güncellemeyle daha pratik hale getireceklerini tahmin ediyorum.

App Library (Uygulama Arşivi)

Fazla sayıda uygulama yüklü olan cihazlarda, bazı uygulamaları sıklıkla kullandığınız için yerlerini hatırlamakta zorlanmıyorsunuz ancak nadiren kullandığınız uygulamaların nerede olduğunu bulmak bazen zaman kaybına yol açabiliyor. Özellikle de “ara” özelliğini kullanmıyorsanız.

Uygulama Kütüphanesi, sıklıkla kullandığınız uygulamaları, en son yüklenenleri ve belli kategoriye ait olan uygulamaları bir klasör altında toplayarak, daha derli toplu bir arayüz ve daha pratik bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefliyor.
Bu arayüze ulaşmak için en son uygulama yüklü sayfanızdan sonra bir kez daha ekranı sola doğru kaydırmanız gerekiyor. Farklı ve birçoğu için daha pratik olabilecek bir yöntem de şu şekilde aktif edilebiliyor. Ana ekranı düzenle dedikten sonra alt tarafta sayfaların gösterildiği simgeye basarak “Sayfaları Düzenle” menüsüne ulaşıyoruz. Burada sadece bir adet Ana ekran seçip

diğerlerini gizleyebiliyoruz. Böylece sadece bir adet ekrana sahip oluyoruz ve ekranı bir kez sola kaydırdığımızda Uygulama Arşivine basitçe ulaşıyoruz. Uygulama arşivinde arama yaparak yada alfabetik sıralanmış uygulamalar arasından seçim yaparak da sonuca ulaşabilirsiniz.

Buradaki uygulamaların gruplanmasına alışmak biraz zaman alabilir çünkü alıştığınız ve sizin kullanım tercihlerinize göre oluşturduğunuz gruplardan biraz farklı olacaktır.

Compact Call (Basit Arama)

Bu özellik aylar öncesinden sızdırılmış ve üzerine haberler yapılmıştı. Siz herhangi bir uygulamayı kullanırken ya da cihazınızda bir şey izlerken arama geldiği zaman tam ekranı bloke ediyor ve yapmakta olduğunuz eylemden sizi alıkoyuyordu. Compact Call ile birlikte artık aramalar bir pop-up pencere şeklinde ekrana gelerek ekranı bloke etmiyor ve siz yapmakta olduğunuz eyleme devam edebiliyorsunuz. Bu ekranda çağrıyı alabilir, reddedebilir ya da sessize alabilirsiniz. Sessize almak için gelen pop-up ekranı yukarı itebilirsiniz, üst sol tarafta bi telefon simgesi görünecek, arayan kişi ısrarla çaldırmaya devam ediyorsa ve siz aramayı cevaplamaya karar verirseniz, bu sembole basarak arama cevaplama ya da reddetme ekranına ulaşabilirsiniz.

Picture in Picture (Resim içinde Resim )

Bu özellik aslında iPadOS’lerde hali hazırda mevcut, örneğin iPhone üzerinde bir film ya da video clip izlerken farklı bir uygulamaya ulaşma ihtiyacınız varsa, ekrandaki videoyu küçülterek ekrana sabitleyebiliyor ve yapmak istediğiniz işlemi yapabiliyorsunuz. iPadOS’ten iOS’e faydalı bir transfer diyebiliriz. Netflix ya da farklı bir servis üzerinden video izlerken farklı bir işlem yapmanıza ve arka planda videonun sesini duymaya devam edebilirsiniz. Youtube uygulaması ile bu özelliği şu an kullanamıyoruz ama YouTube’u safari üzerinden açtığımızda ve tam ekran yaptığımızda ekrana küçük bir şekilde sabitleyebiliyor ya da ekranın köşesine iliştirerek arka planda sesleri duymaya devama dinleyebiliyoruz. Bu özellik hem YouTube üzerinde müzik dinlemek isteyen hem de paralel olarak farklı uygulamaları kullanmak isteyenler için oldukça pratik.

Kamera

Kamera uygulamasında birçok optimizasyon yapıldığı belirtilmiş, örneğin kameranın ilk çekime hazırlanmasının %25 daha hızlanmış olması gibi.
Selfie meraklıları için güzel bir haber, Selfie çekimlerinizi artık ayna görüntüsü olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Android’den geçenleri çok sorduğu bu sorunun dolaylı bir çözümü olsa da bu yöntemle basit bir şekilde ayna görüntüsü ile selfi çekimler yapabiliyorsunuz.

FaceTime

FaceTime icin video kalitesinin geliştirildi belirtilmiş, iOS 13’te de duyurulan ancak daha sonra kaldırılan bir özellik olan “Göz teması” olarak adlandırılan bu özellik iOS 14’e yeniden entegre edilmiş. Yani siz ekrandaki kişinin görüntüsüne bakıyor olsanız bile, karşıdaki kişi sizin kameraya doğru baktığınız hissini alıyor. Test edince bu durumu puanlayabileceğiz..

Mesajlar

Mesajlar uygulamasında sıklıkla iletişim kurduğunuz kişileri artık ekranın üst tarafına sabitleyerek sürekli elinizin altında olmasını sağlayabiliyorsunuz. Bunun için sabitlemek istediğiniz kişiyle olan konuşmanıza basılı tutarak çıkan ekranda “İğnele” diyerek işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Buradaki limit 9 adet yazışmayla sınırlı.
Mesajlar uygulaması içinde belli bir mesajı yanıtlayarak da, özellikle grup yazışmalarında karışıklığa ve yanlış anlaşılmalara sebep olmadan iletişim kurabiliyorsunuz.

Ayrıca yeni Emoji karakterleri yaratabileceğiniz ya da mevcut karakterleri modifiye edebileceğiniz, saç, sakal, şapka gibi yeni elementler de eklenmiş.

Haritalar

Haritalar uygulamasında bir rota çıkarırken artık size bisiklet kullanım yollarını da alternatif olarak sunuyor. Türkiye’de bunun ne denli sağlıklı çalışacağını bilemiyorum ancak Avrupa ve ABD’de sadece bisiklete özel yollar olması sebebiyle kullanışlı bir özellik olacağı kesin.

Haritalar aynı zamanda, elektrikli araç kullananlar için rota belirlerler, yol üzerindeki şarj istasyonlarını da hesaplayarak, nerede ne zaman aracı şarj edebileceğinize dair size bir plan sunabilecek.

Çeviri

iOS 14 ile birlikte dahili bir çevirmene de kavuşuyoruz. Bu uygulama aracılığıyla konuşmalarınızı mevcut 11 dilden birine çevirebiliyorsunuz. Türkçe için 45 sene beklememiz gerekmez umarım çünkü şu an desteklenen diller arasında yok.

Siri

Siri de tıpkı telefona gelen aramalarda olduğu gibi bir şey sorduğunuzda ekranın tamamını kaplıyor ve bloke ediyordu. iOS 14 ile birlikte Siri’ye bir şey sorduğunuzda ekranın alt tarafında bir simge olarak beliriyor ve cevabı da ekranın üst kısmında ortaya çıkan pop-up menüde veriyor.

Apple CarKey

Daha öncede videolarımda yer verdiğim ve çıkmasının muhtemel olduğundan bahsettiğim özellik iOS 14 ile hayata geçiyor. Şu an bu sistemi destekleyen ilk araç BMW 5.40i modeli. iPhone’u bir araba anahtarı gibi kullanabiliyor, araca erişim sağlayabiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Ayrıca farklı Apple kullanıcılarına da isterseniz araca erişim imkanı verebiliyorsunuz. Örneğin tatildesiniz ve aracınızın park edilen yerden mutlaka çekilmesi gerekiyor, bir arkadaşınıza CarKey aracılığıyla erişim izni tanımlayarak, aracı bulunduğu yerden başka bir yere sürmesine olarak sağlayabiliyorsunuz.

Ayrıca CarPlay’de yeni duvar kağıtları ve yeni çeşit uygulama desteği geldiği de belirtiliyor. Şu an tatilde olduğum için test edemiyorum ancak, önümüzdeki günlerde CarPlay üzerindeki değişiklikleri de paylaşmaya çalışıcam.

Bunların yanında yeni AirPods yazılımı, Apple Home’daki değişiklikler, Mail uygulamasında 3. Parti yazılımları saptanmış olarak atama gibi bir çok konuda irili ufaklı değişiklikler mevcut. Aktif kullanım sonrası deneyim ve tecrübelerimi aktarmaya devam edicem.

Yeniden görüşmek üzere, hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

Android 11 Önizleme Sürümü görüntüsü

Android 11 Ön İzleme Sürümü 2

Android 11'in erken sürümülerinden 2.si geçtiğimiz günlerde yazılım geliştiriciler için serbest bırakıldı. Henüz Beta aşamasında olmayan Android 11 işletim sistemini Google Pixel 3a cihazıma...
iPad Pro 2020 görüntüsü

iPad Pro 2020 Siparişe Açıldı.

Avrupa’da bir süredir piyasada olan ancak Türkiye’ye gelmesi biraz geciken iPad Pro 2020, Apple Store Türkiye üzerinden sipariş edilebilir durumda. 6.399 TL’den başlayan fiyatlarla mağazada...

iPhone SE2 (iPhone 9) Ne Zaman Geliyor?

Evet iPhone 9 ya da Nam-ı diğer iPhone SE2 ile ilgili söylentiler 2 senedir var ve bu cihaza özel bir ilgi olduğu da Kesin....

iOS ve iPadOS 13.4.1 Yayınlandı. FaceTime ve Bluetooth Hataları Giderildi.

Geçen hafta 13.4.5 Beta sürümü geldiğinde hem şaşırmış hem de takip eden günlerde hızlıca küçük güncellemeler alabiliriz demiştik. Bugün o güncellemelerin ilkini telefonlara indirebiliyoruz.  iOS...