Dünya'nın teknolojisi... Türkçe

Pazartesi, Kasım 30, 2020
Ana Sayfa iOS iOS ve iPadOS 13.4 Yayınlandı

iOS ve iPadOS 13.4 Yayınlandı

Herkese yeniden selamlar, umarım herkes kendine ve etrafındakilere dikkat ediyordur.

iOS 13.4 geçen hafta Golden Master olarak adlandırılan GM sürümle geliştiricilere sunuldu. 

Bugün de, tamamen aynı sürüm, destekleyen tüm cihazlar için yayınlandı. Bir kaç gündür aktif olarak bu cihazı kullandığım için güncelleme detaylarının yanında, kullanıcı tecrübelerimi de aktarıcam.

Farklı cihazlar üzerinde farklı boyutlar söz konusu olacak elbette, iPhone 11 Pro Max için boyut 980MB civarında. 

Güncelleme sonrası farklı cihazlarda modem güncellemelerine rastlayacaksınız, şebeke bağlantısı ve kablosuz ağlarda problem yaşayanlarınız vardı, gerek yorumlarda gerek instagram üzerinde gelen sorularda bu çok bariz görülebiliyor. Bu güncellemenin bu sorunların büyük bölümü çözmesi bekleniyor. iPhone 11 serisi modemleri 1.04.06’dan 1.05.28’e güncelleyecek bunu da dipnot olarak belirteyim.

Hazır modemden bahsetmişken, bir çok arkadaş 13.4’te yaşanan bir şebeke sorunundan bahsedildiğini söylediler. Almanya’da yaşadığımı hatırlatarak ben de böyle bir sorun olmadığını söyleyebilirim. Ayrıca e-Sim kullanıyorum düşük bir ihtimal de olsa fiziki simkart kullanılan cihazlarda bu sorunun ortaya çıkması ihtimali de var. Yani oldukça varyasyonlu bir durum söz konusu. 

Detayları videodan takip etmek isterseniz…

Beta süresini takip etmeyenler için de hızlıca bu sürümün ne getirdiğine bakalım.

iCloud Klasör Paylaşımı:

iOS 13 tanıtımında duyuruyu yapılan ama bugüne kadar kullanımda olmayan özellik 13.4’le birlikte kullanıcılara sunuldu.

iCloud üzerindeki dosyalarınızı kişilerle paylaşabiliyor, onlara dosya ekleme ya da düzenleme yetkisi verebiliyor, ya da sadece izleyici olarak davet edebiliyorsunuz. 

Bunun için klasörün üzerine basılı tutup paylaş butonuna basıyoruz, çıkan menüde kişi ekle seçeceğine basarak, dilediğimiz kişiyi bu klasör paylaşımına dahil ediyoruz. Ne tarz bir yetkiyle katılacaklarını da belirleyebiliyorsunuz. 

Mail Uygulaması:

Mail uygulamasında herhangi bir mail okunurken, sadece arşivleme ve yanıtla seçenekleri mevcuttu, iOS 13.4 ile buradaki sekmeye “klasöre kopyalama” ve “yeni mail yazma” seçenekleri de dahil edildi. 

Yanıtla menüsüne basılınca çıkan menüde “sesi kapat” olarak görünen menüyü de “bildirimi kapat” olarak değiştirmişler. 

Türkçe ile ilgili ince ayarlar var ama nedense klavyede kaydırarak yazma hala yok!

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulamasında Yıl, ay gün ve tüm fotoğraflar arasında parmağımızı kaldırmadan gezinti yaparak seçim yapabiliyoruz. Küçük bir detay elbette ama kullanımını seven olacaktır mutlaka.

CarKey

13.4 ile birlikte yazılım geliştiriciler için bir geliştirme seçeneği serbest bırakıldı, bu şu an bizim görebildiğimiz ya da kullanabildiğimiz bir özellik değil ama olasılıklar heyecan verici aslında.

CarKey ile örneğin aracınızı cep telefonu yardımıyla açıp kapatabilir, motoru çalıştırabilir ya da araç anahtarını başka bir kişiye gönderip araca erişimini sağlayabilir kişi. Bu özellik hem yazılım geliştiricilere hem de otomotiv şirketlerinin kendi bünyesindeki geliştiricilere bir hizmet olarak sunuldu. 

TVaPP

TV uygulaması için artık filmleri hücresel veri kullanarak indirme seçeceği eklendi, ayrıca bu indirme seçeceğinde, indirme kalitesini seçmeye de olanak tanınmış. Özellikle mobil data konusunda sıkıntısı olmayanların, ihtiyaç halinde kullanabilecekleri güzel bir özellik.

Bunların yayında hata düzeltmeleri ve performans geliştirmeleri elbette bu güncel yazılıma dahil edilmiş.

Benim aktif olarak kullandığım bu dönemde performans ile ilgili bir şikayetim yok kesinlikle, tabi iPhone 11 konu performans olunca negatif olarak en etkilenen cihaz oluyor ancak eski cihazlarların da 13.4’le bir ivme yakalamış mümkün görünüyor. 

Benim karşılaştığım 2 hata var bir tanesi çoğunuzu ilgilendirmiyor muhtemelen YouTube Studio uygulamasıyla alakalı onu geçiyorum. 

Bir diğer hata WhatsApp üzerinde gelen bir mesaj üzerinden kişiyi rehbere eklemek istediğinizde kaydet demenize rağmen numarayı rehberdeki kişiye eklemiyor, bir sonraki sürümde düzeleceğini tahmin ediyorum. 

Pil

Evet gelelim asıl merak edilen konuya Pil konusuna.

Gün içerisinde ortalama bir yoğunlukla kullanıyorum cihazımı, aldığım notlarda şöyle bir istatistik meydana çıkıyor.

Cihazı %100 pil ile kullanmaşa başladığım saat ile cihaz pilinin %5’e düştüğü saat arasındaki süre tam 36 saat… 

Bu 36 saatlik sürede sosyal medya uygulamaları, kamera kullanımı, telefon görüşmeleri ve video izleme dahil tam 6 saat 10 dakikalık bir kullanımım söz konusu, 35 dakikası da bir kapalı ekran süresi var.

Tahminen Sabah 7 akşam 9 tam bir şarj ile kullanım sağlasak bu 14 saatin ortalama 8 ile 9 saat arasındaki zamanı telefonu aktif kullanarak geçirebiliriz. 

Cihazım şu geçmeli miyim gibi sorulara yanıt verebilmem zor. Sonuçta cihazınızın bu iOS sürümünü desteklemesine izin verilmişse geçin. Pil’in 1 saat az gidiyor olması ya da uygulama açarken yarım saniye beklemek sizin için ölümcül bir kriter değilse sorun yaşamazsınız zaten.

Evinizde sağlıkla kalın, hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

Android 11 Önizleme Sürümü görüntüsü

Android 11 Ön İzleme Sürümü 2

Android 11'in erken sürümülerinden 2.si geçtiğimiz günlerde yazılım geliştiriciler için serbest bırakıldı. Henüz Beta aşamasında olmayan Android 11 işletim sistemini Google Pixel...
iPad Pro 2020 görüntüsü

iPad Pro 2020 Siparişe Açıldı.

Avrupa’da bir süredir piyasada olan ancak Türkiye’ye gelmesi biraz geciken iPad Pro 2020, Apple Store Türkiye üzerinden sipariş edilebilir durumda.

iPhone SE2 (iPhone 9) Ne Zaman Geliyor?

Evet iPhone 9 ya da Nam-ı diğer iPhone SE2 ile ilgili söylentiler 2 senedir var ve bu cihaza özel bir ilgi olduğu...

iOS ve iPadOS 13.4.1 Yayınlandı. FaceTime ve Bluetooth Hataları Giderildi.

Geçen hafta 13.4.5 Beta sürümü geldiğinde hem şaşırmış hem de takip eden günlerde hızlıca küçük güncellemeler alabiliriz demiştik. Bugün o güncellemelerin ilkini...