Dünya'nın teknolojisi... Türkçe

Pazartesi, Kasım 30, 2020
Ana Sayfa iPhone iPhone 11 Pro Max, Kime Yarar! Kime Gereksiz!

iPhone 11 Pro Max, Kime Yarar! Kime Gereksiz!

3 Temel başlıktan bahsedeceğim, bunlar Performans, Pil ve Kamera

Bu başlıklara geçmeden önce bir kaç detay.

11 Pro Max’ı Beta sürümlerden uzak kalıp yayınlanmış son iOS sürümleriyle test ettim ki genel kullanıcı profiline uygun bir inceleme olsun.

Apple diyor ki:
  • Kullanılan cam malzeme bugüne kadar bir telefonda kullanılan en güçlü cam malzeme. Umarız öyledir.
  • FaceID yüzde 30’a kadar daha hızlı çalışıyor, evet geçen yılki cihazlarla yan yana koyduğunuzda fark edebileceğiniz bir detay.
  • Yine Face ID daha geniş bir yüz algılama açışına sahip, hala masanın üstündeki cihazı başımı öne eğmeden açamıyorum.

Tasarımda gözle görülür iki değişiklik var. Bunlar cihazın arka kısmındaki mat cam yüzey, ki bu kimine göre daha az, kimine göre daha fazla kaygan ki ben bu konuda ikinc gruba dahilim. Ve yine cihazın arkasında konumlanmış 3 adet kamera. 

Performans

Piyasaya yeni çıkmış, Amiral gemisi diye tabir edilen bir Apple ürününün performansıyla ilgili konuşmak aslında bilineni bir kez daha sesli olarak tekrarlamaktan başka bir şey değil. Ekim 2019 itibariyle kullandığım uygulamalar içinde cihazı zorlayan bir uygulama yok. Bi zahmet olmasın da.

Cep telefonuyla oyun oynayanlar için önemli olan grafik ve akıcılık 11 Pro Max üzerinde sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunuyor. 

Asphalt 9 ve Pubg oyunlarında grafikleri en üst seviyeye getirerek oynadığım sürelerde hiç bir atlama ya da duraksama fark etmedim.

Uygulama açılış hızları, uygulamalar arası geçiş, görüntü ve ses kalitesi üst seviyede. Ses ile ilgili iPhone 11 videosunda da yer verdiğim bir karşılaştırmayı burada da paylaşıyorum.

Gün ışığı altında ekrandakileri görmek için extra efor harcamanıza da gerek kalmayacak, ekran parlaklığı ve okunabilirlik son derece iyi.

Yine de bahsetmeden geçemeyeceğim bir konu var o da Apple’ın iOS 13 ile tabiri caizse kendi bacağına sıkması.

Evet uygulamalarda performans ile ilgili bir sorun yaşamıyorum ama cihazın kendi içindeki fonksiyonları, örneğin kameranın açılış sırasındaki reaksiyon süreleri sanki Pro Max değil de iPhone 4 kullanıyorum hissi veriyor.

Bazen ana ekrandan kameraya ulaşmak istediğimde 2-3 saniyeye kadar bekletiyor, fotoğraf o kadar anlık bişey ki 1 saniye kamerayı açıp çekmek zorunda olduğunuz görüntü 2. saniye sonunda artık orada olmuyor. 

Bir diğer negatif konu da 3D Touch. Evet 3D Touch kaldırıldı yerine Haptic Touch geldi, hız olarak biraz daha yavaş görünen bu özellik, ekranı biraz daha inceltip pil için biraz daha fazla yer açmaya yönelik bir hamle olarak yorumlanıyor. Bazı önemli özelliklere sahip olmak için, bazılarından fedakarlık gerekiyor anlaşılan.

Pil

Kamera ile birlikte Pil de iPhone 11 Pro serisinin en güçlü özelliklerinden birisi. Benim kullandığım iPhone 11 Pro modeli geçen yılki Xs Max modeline göre 5 saate kadar daha uzun kullanım süresi vaadediyor. Peki bu doğru mu, hemen hemen. 

Özellikle tatilde olduğum bir dönemde ve sürekli dışarıda kullandığım için daha net söyleyebilirim. Sabah 9 gibi tam dolu bir şarj ile evden çıktığımda ve gün içinde yoğunlukla, sosyal medya, harita, mail, YouTube ve mesajlaşma uygulamalarını kullandığımda akşam 7 gibi telefondaki pil oranım ortalama yüzde 35 seviyelerine geliyordu.

Kullanım alanları ve süreleri kişiden kişiye çok büyük farklılıklar gösteriyor, benim burada paylaştığım bilgiler ortalama diye tabir edebileceğim bir kullanıma karşılık geliyor sanırım.

Yine iPhone 11 testinde yaptığım gibi 1 saatlik bir oyun sonrası ne kadar pil tüketimi olduğunu araştırdım ve çıkan sonuç şu:

1 saat aralıksız oyun sonrasında ki bu sefer 2 adet oyunu yarımşar saat oynayıp ortaya karışık bir şey yaptım pilim yüzde 55’den yüzde 43’e geriledi.

Yani Yüzde 12’lik bir oran harcamış olduk.

iPhone 11’de aynı oran yüzde 10’du.

Ayrıca kutudan çıkan 18W’lık şarj aletiyle dolum süreleri de şu şekilde.

Pil performansından genel olarak memnunum iOS13’ün pil tüketimi ile ilgili sıkıntıları da ortadan kaldırılınca çok daha iyi bir pil performansına ulaşmak mümkün olacak.

Kamera

iPhone 11 Pro 3 adet kameraya sahip bunlar geniş, ultra geniş ve telefoto lensler.

Bunlardan en sağdaki 12 MP’lik Ultra geniş açılı kamera 120 derecelik bir görüş alanına sahip

Üstteki 12 MP’lik geniş açılı kamera, Optik görüntü sabitleme özelliğine sahip.

Alttaki de Telefoto kamera bu da diğerleri gibi 12MP’lik bir sensöre sahip 2 katına kadar optik yakınlaşma yapabiliyor ve Geniş açılı kamera gibi Optik görüntü sabitleme özelliği var. Bu özellik ultra geniş açılı kamerada mevcut değil. 

Kameranın yakaladığı görüntülerdeki renkler gerçeğine çok çok yakın ve bazı telefonlardaki gibi masalımsı renk ve tonlarla görüntüyü olduğundan farklı göstermiyor.

Uygun ışık ortamında elde edilen görüntüler gerçekten çok kaliteli ve detaylı. Şu an ekranda izlediğiniz fotoğraflar iPhone 11 Pro Max ile çekilen görüntülerden oluşuyor.

Video kalitesi de fotoğraf kalitesiyle paralel, biraz sinema ve ışık bilgisi olan biri bu telefon üzerinde sinema tadında filmler çekebilir bence. Özellikle 3. Parti yazılımların yetenekleriyle birleştirildiğinde ortaya harika şeyler çıkacaktır. Hareket halinde yapılan çekimlerdeki sarsıntıyı önlemek için kullanılan optik görüntü sabitleme ciddi bir yardımcı, ultra geniş kamerada olmayan bu özellik aslında bu kadar geniş açılı bir kamerada da çok da göze batmıyor. 

Uygun ışık ortamı dedik, bir de uygun olmayan ışık ortamları var malum, gece yapılan çekimler var. Bu gibi durumlarda da devreye giren bir gece modu mevcut.

Bu manuel olarak aktif edebileceğiniz bir özellik değil, ortam ışığının belli bir seviye altında olduğunu farkedince devreye girecek şekilde çalışıyor. Ekranda bir simge beliriyor ve şayet cihazı elinizde tutuyorsanız otomatik olarak bir süre belirleyip çekim yapmanıza olanak sağlıyor. Bu süreleri belli ölçülerde el ile kontrol edebiliyorsunuz.

Daha uzun süreli pozlamalar için bir tripod ihtiyacınız olacak. Cihazın sabit bir şekilde tripod üzerinde olduğunu farkettiğinde sistem bu süreyi 30 saniyeye kadar çıkarmanıza izin veriyor.

Kamerada ayrıca kullanıcı kontrolü dışında şöyle bir durum var, örneğin geniş açılı kamera ile çekim yaparken, normal uzaklıkta klasik bir fotoğraf çekmek istediğinizde ekrandaki fotoğraf karesinin kenarlarındaki o siyah bölümler devreye girerek “Hani geni açılı kamera ile çekersen burada görünenleri (ve daha fazlasını) fotoğrafa dahil edebilirsin diyor.

Ayrıca ayarlarda “Çerçevenin dışını da çek” diye bir özellik mevcut bu şekilde çekilen fotoğraflar daha sonra düzenlendiğinde o anda sizin çekmediğinizi düşündüğünüz alanları da fotoğrafa dahil edebiliyor. Bu fotoğraf 30 gün içinde kullanılmazsa çekilen kare dışında kalan kısımlar siliniyor ve fotoğraf çektiğiniz haliyle saklanıyor.

Türkiye satış fiyatı 64Gb için 11.999TL olarak belirlenen bu telefon birçok kişinin bütçesinin çok üzerinde ona şüphe yok. Bana çok soruluyor örneğin Xr kullanıyorum 11’e geçmeli miyim, ya da XS Max var 11 Pro’ya geçmeli miyim. Benim doğal olarak sizin ekonomik durumunuz ve ihtiyaçlarınızla ilgili fikrim Sıfır o yüzden bu soruyu bence kendinize sormalısınız. Ben XS Max’ten 11 Pro’ya geçmek için büyük bir rakamı gözden çıkarmazdım. Ya da Xr varken 11’le değiştirmek için bütçemi zorlamazdım. Tekrar olacak ama ben hem bu videoları hazırlayabilmek adına hem de avrupada bu cihazlara ulaşımın bu kadar uçuk rakamlardan geçmemesi sebebiyle cihaz değişikliği yapıyorum. Coğrafi koşulları ve para biriminin alım gücünü de hesaba katmak gerekiyor. 

Burada bahsedilenlerin videosunu izlemek istersen:

İlginizi Çekebilir

Android 11 Önizleme Sürümü görüntüsü

Android 11 Ön İzleme Sürümü 2

Android 11'in erken sürümülerinden 2.si geçtiğimiz günlerde yazılım geliştiriciler için serbest bırakıldı. Henüz Beta aşamasında olmayan Android 11 işletim sistemini Google Pixel...
iPad Pro 2020 görüntüsü

iPad Pro 2020 Siparişe Açıldı.

Avrupa’da bir süredir piyasada olan ancak Türkiye’ye gelmesi biraz geciken iPad Pro 2020, Apple Store Türkiye üzerinden sipariş edilebilir durumda.

iPhone SE2 (iPhone 9) Ne Zaman Geliyor?

Evet iPhone 9 ya da Nam-ı diğer iPhone SE2 ile ilgili söylentiler 2 senedir var ve bu cihaza özel bir ilgi olduğu...

iOS ve iPadOS 13.4.1 Yayınlandı. FaceTime ve Bluetooth Hataları Giderildi.

Geçen hafta 13.4.5 Beta sürümü geldiğinde hem şaşırmış hem de takip eden günlerde hızlıca küçük güncellemeler alabiliriz demiştik. Bugün o güncellemelerin ilkini...